ABŞ-li alimlər yaranın dərinliyində davamlı oksigen yaradan və amputasiyaya səbəb ola biləcək xroniki zədələrin sağalmasını sürətləndirən gel hazırlayıblar.
Liderxeber.az xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri "Communications Materials" jurnalında dərc olunub.
Xroniki yaralar bir aydan çox müddətdə sağalmayan yaralar hesab edilir. Dünyada təxminən 12 milyon insan bundan əziyyət çəkir və hər beş xəstədən biri sonda amputasiya olunur.
Tədqiqatçılar hipoksiyanı - zədələnmiş toxumanın dərin təbəqələrində oksigen çatışmazlığını zəif sağalmanın əsas səbəblərindən biri kimi müəyyən edirlər.
Alimlər su və su ilə xolin - antibakterial xassələrə malik biouyğun birləşmə əsasında yumşaq elastik gel yaradıblar. Bu gel antibakterial xüsusiyyətlərə malik bioloji uyğun birləşmədir. Eşitmə cihazlarında istifadə edilənlərə bənzər miniatür batareya ilə birləşdirildikdə, material su molekullarını parçalayan və sabit oksigen axını təmin edən kiçik bir elektrokimyəvi sistemə çevrilir.
Oksigenin yalnız səthə ötürüldüyü ənənəvi üsullardan fərqli olaraq, yeni gel yaranın dərinliklərini doldurur və bərkiməzdən əvvəl onun formasını dəqiqliklə təkrarlayır. Bu, oksigeni məhz onun səviyyəsinin minimal və infeksiya riskinin daha yüksək olduğu yerə çatdırmağa imkan verir. Sistem bir aya qədər daimi oksigen tədarükünü saxlamağa qadirdir. Bu, kritik əhəmiyyətli müddətdir, çünki yeni damarların formalaşması həftələr çəkir.
Diabetik yaraları olan yaşlı siçanlar üzərində aparılan təcrübələrdə müalicə olunmayan zədələr sağalmayıb və tez-tez heyvanların ölümünə səbəb olub.
Həftədə bir dəfə dəyişdirilən oksigen plastırından istifadə edildikdə isə zədələr orta hesabla 23 günə qapanıb, sağ qalma göstəricisi isə əhəmiyyətli dərəcədə artıb.
Müəlliflər vurğulayırlar ki, bu ixtira daha geniş tətbiqə malik ola bilər. Oksigenin idarəolunan çatdırılması təkcə xroniki yaraların müalicəsi üçün deyil, həm də oksigen təchizatının çatışmazlığı probleminin əsas məsələlərdən biri olaraq qaldığı süni toxuma və orqanların yaradılması üçün vacibdir.