Bu məhkumlar amnistiyaya düşə bilməz - Maddələrin siyahısı
“Konstitusiya və Suverenlik İli” çərçivəsində elan edilməsi gözlənilən amnistiya aktının hansı cinayətlərə şamil olunmayacağı məlum olub.
Liderxeber.az xəbər verir ki, amnistiya ağır və xüsusilə ağır cinayətlərə ümumiyyətlə şamil edilmir.
Bundan əlavə, amnistiya aktı böyük ictimai təhlükə törətməyən və az ağır cinayətlər kateqoriyasına daxil olan-güclü ruhi həyəcan vəziyyətində adam öldürmə, ehtiyatsızlıqdan adam öldürmə, əzab vermə, seksual xarakterli əməllər, intihar həddinə çatdırma, hərbi cinayətlər, eləcə də ordunun şəxsi heyəti, hərbi silah, sursat və ya texnikanın hərəkəti və dislokasiyası ilə bağlı məlumatların yayılması, cinayət yolu ilə əldə edilmiş pulların leqallaşdırılması, özgə əmlakının məhv edilməsi, qumarxana təşkili, narkotiklərin dövriyyəsinə aid olan bir neçə maddələrlə törədilən cinayətlərə də aid edilməyəcək.
Konkret olaraq Cinayət Məcəlləsinin aşağıdakı maddələri üzrə məhkum edilmiş şəxslər amnistiyaya düşə bilməyəcək:
101, 115.1, 122.2, 124, 125, 127.2, 133.2, 136.3, 137, 138.2–138.4, 139.2, 139-1, 140.2, 140.4, 141.4, 142.4, 142.5, 145.2, 146.2, 151, 152.1–152.3, 153.1–153.3, 159.4, 162.2, 162.3, 167-1.3–167-1.5, 167-2.2, 167-3, 168, 168-1.2, 168-1.3, 169.2, 170.1, 170.2, 171.1, 171-1.1, 171-2, 172, 176-1, 176-2, 177.1, 177.2, 180.1, 180.2, 182.1, 183.1, 185.2, 186.2, 188.3, 189-1.4, 192.2, 192.3, 192-2.1, 192-2.2, 192-2.4, 192-2.5, 193.2, 193.3, 193-1.1, 194.2, 195-1.3, 195-2.2, 199.2, 200.4, 200-1.3, 200-2.3, 200-3.1–200-3.4, 201.2, 204.1, 205, 205-1, 206.1–206.2, 206-1, 207, 208, 209.3, 213.2, 213.3, 213-1.2, 214-2, 220.2, 221.2, 221.3, 222.3, 222-1.3, 222-2.2, 223.2, 224, 224-1, 224-2, 225.2, 226.3, 227.1, 227.2, 227-1, 228.1, 228.2, 229.1, 229.2, 232.1, 233, 233-1.1, 233-4.2, 233-4.3, 234.2, 234.3, 235.1, 235.2, 236.1, 238.1, 240.1–240.2, 243, 244, 244-1.2, 244-1.3, 245, 247, 248.2, 250.3, 251.3, 252.3, 253.2, 254.3, 255.2, 256.3, 258.3, 259.2–259.4, 260.2, 260.3, 262.2, 263.2, 263-1.1, 263-1.2, 264, 265.2, 265-1.2, 266.2, 267.3, 268.2, 270-1.3, 271.3, 272.3, 273.4, 281.1, 281-1.1, 283, 283-1.4, 284.1, 284-1, 284-2.1, 285, 288.1–288.3, 289, 290, 291, 292.2, 292.2-1, 294.2, 294.3, 295.1, 296.2, 297.2, 299.3, 299.4, 301.2, 302.2, 302.3, 304.2, 306, 307.3, 308, 308-1, 308-2.4, 309.1, 312.1, 312-1, 313, 314.2, 314.3, 314-1.1, 314-2.2, 314-3.2, 314-3.3, 314-4, 315, 316.2, 316-1.3, 317.1, 317.2, 317-1.2, 318, 318-1.2, 319.2, 320, 321.2, 323, 324, 328.2, 328.3, 329.1, 329.2, 330.1–330.3, 332.1-2, 332.2, 335.3, 336, 338.2, 339.2, 340.2, 341.2, 342.1-1, 342.2, 344.1, 346.1, 348.2, 349, 350.2, 351.2, 352.1 və 353.1.
Amnistiya aktı elan edildikdən ən geci 4 ay ərzində icra edilməlidir.