İnsanların daha xoşbəxt olduqları vaxtlar açıqlandı
London Universitet Kollecinin alimləri müəyyən ediblər ki, insanların əksəriyyəti səhər vaxtı özlərini daha xoşbəxt hiss edirlər.
Mənfi əhval-ruhiyyə isə əsasən gecəyarısına yaxın gəlir.
Liderxeber.az xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri "BMJ Mental Health" jurnalında dərc olunub.
Bu nəticələr təqribən 50 min nəfərin iştirak etdiyi genişmiqyaslı layihənin məlumatları əsasında çıxarılıb.
İki il davam edən tədqiqat çərçivəsində iştirakçılar öz əhval-ruhiyyəsi, xoşbəxtlik səviyyəsi, həyatdan razılıq və digər psixi sağlamlıq aspektləri ilə bağlı suallara cavab veriblər. Məlum olub ki, səhər vaxtı insanlar özlərini daha xoşbəxt hiss edir, gecə isə əhval-ruhiyyə pisləşir.
Alimlər, həmçinin müşahidə ediblər ki, həftənin günləri emosional vəziyyətə əhəmiyyətli dərəcədə təsir göstərir. Çərşənbə axşamları və yay aylarında insanlar özlərini daha şən və optimist hiss edirlər. Eyni zamanda, həftəsonları psixi sağlamlıq səviyyəsində daha böyük dalğalanmalar müşahidə olunur, bu da daha sabit olan həftəiçi günlərindən fərqlənir.
Alimlər əhval-ruhiyyənin gün ərzində dəyişməsini insanın bioloji saatının, xüsusilə də əhval-ruhiyyə və stresi tənzimləyən kortizol hormonunun səviyyəsinin təsiri ilə izah ediblər. Səhər kortizolun pik səviyyəsi əhval-ruhiyyənin yüksəlməsinə səbəb olur, axşam isə onun səviyyəsinin azalması insanların özlərini daha pis hiss etməsinə gətirib çıxarır.
7-12-2024, 11:42
Həftənin bazar ertəsi günü miokard infarktı ola bilərsiniz: Səhər saatları niyə təhlükəlidir?